Ogrodzenia na skarpie – jakie się nadają na pochyły teren i jak montować?

« wróć
Betonowe ogrodzenie schodkowe ze względu na różnice poziomów terenu

Dom na wzniesieniu z pięknym widokiem ogródka rozciągającego się poniżej to marzenie wielu osób. Jednak mimo różnych korzyści i zalet wizualnych pochyłego terenu, może przysporzyć on wielu kłopotów i nerwów w momencie zabezpieczania działki. Ogrodzenie na skarpie nie jest tak proste i intuicyjne w wykonaniu jak postawienie płotu na równej powierzchni. Pod uwagę trzeba wziąć kilka kluczowych elementów, żeby przez wiele lat nie martwić się możliwe naprawy. Istotny jest także efekt estetyczny, na którym nam zależy, ponieważ on również będzie determinował wybór odpowiedniego rozwiązania oraz sam sposób montażu.

W tym artykule opowiemy o tym, które ogrodzenie można zamontować na pochyłym terenie, jakie istnieją metody montażu oraz o czym nie należy zapominać w momencie zabezpieczania działki na skarpie.

Pochyły teren a ogrodzenie – czy to ma sens?

W Polsce rzadko można zobaczyć działki, które przypominają te z amerykańskich filmów. Praktycznie każda jest ogrodzona, posiada furtkę oraz bramę wjazdową, a niekiedy nawet posesja jest zasłonięta specjalną siatką cieniującą. Można więc śmiało stwierdzić, że prywatność jest jednym z głównych powodów, dla których chcemy postawić płot. Co jednak w momencie, w którym rodzaj terenu nam na to nie pozwala? Pochyła powierzchnia skarpy zdecydowanie nie jest najprostsza do ogrodzenia. Jednak nie oznacza to, że nie istnieją odpowiednie metody, które będą nie tylko funkcjonalne, ale i estetyczne.

Jakiego rodzaju ogrodzenia sprawdzą się na skarpach?

Wbrew powszechnej teorii, klasyczna siatka wcale nie jest jednym rodzajem płotu, który można postawić na skarpie. Co prawda, pozwala ona najprostsze postawienie płotu. Niestety, jeżeli priorytetowo traktujemy efekt wizualny, to może ona nie być najlepszym wyborem.

Nowoczesnym rozwiązaniem do zastosowania na pochyłym terenie jest ogrodzenie panelowe. Charakteryzuje je wytrzymałość oraz stosunkowo prosty montaż, do którego można użyć prefabrykowanej podmurówki, lub wylać ją samodzielnie. Oczywiście pierwsza opcja znacząco przyspiesza cały proces bez utraty na trwałości.

Co należy zrobić przed montażem ogrodzenia?

W przypadku płotu panelowego, bardzo ważne są czynności wykonywane przed przystąpieniem do prac montażowych. Pochyły teren nie jest łaskawy dla żadnych błędów. Najmniejsze skrzywienie lub nierówna odległość będzie widoczna i zaburzy estetykę projektu. Dlatego przed przystąpieniem do montażu ogrodzenia, należy dokładnie pobrać wymiary działki, wytyczyć bieg płotu, policzyć ilość słupków, części i akcesoriów, zaznaczyć umiejscowienie bramy oraz furtki, a także oczyścić miejsce, w którym znajdzie się podmurówka.

Jakie istnieją metody montażu na pochyłym terenie?

Wyróżniamy dwa główne sposoby stawiania ogrodzenia na skarpach. Warto zaznaczyć, że nie każda z nich sprawdzi się w przypadku bardzo stromych, pochyłych terenów.

Pierwszą metodę nazywamy schodkową lub kaskadową. To najlepszy wybór w przypadku wymagających powierzchni, ponieważ pozwala dowolnie dopasować do niej płot. Podmurówka tworzy wspomniane w nazwie schodki i powoli, łagodnie schodzi coraz niżej skarpy, zabezpieczając działkę. Należy tutaj pamiętać, że każdy stopień musi być obniżony o ściśle określoną wysokość. W innym przypadku efekt nie będzie estetyczny.

Drugą metodą jest montaż równania górą. Tutaj zwraca się uwagę na górną część przęseł. Muszą być ustawione w jednej linii. Ten sposób daje bardzo estetyczny efekt, dlatego najczęściej stosuje się go na tych częściach posesji, które chcemy podkreślić. Sprawdzi się zarówno przy stawianiu ogrodzeń na bardzo stromych skarpach, jak i lekko pochyłym terenie.

Dlaczego lepiej powierzyć montaż ogrodzenia specjalistom?

Jeżeli nie masz doświadczenia w tym zakresie, to niestety zawsze ryzykujesz popełnienie błędu. Jak już wspomnieliśmy, w przypadku stawiania ogrodzeń na skarpach istotne są szczegóły. Nawet najdrobniejszy błąd w obliczeniach może zepsuć cały efekt wizualny, a źle sprawdzone podłoże — zaprzepaścić całą ciężką pracę. Dlatego, jeśli posiadasz działkę o pochyłym terenie i zależy Ci na jej odpowiednim zabezpieczeniu, wynajmij do tego sprawdzoną firmę. W ten sposób będziesz mieć pewność, że Twój płot posłuży przez wiele lat.