Jak dobrać ogrodzenie do bramy posesyjnej?

« wróć
brama

Zakup bramy i ogrodzenia to inwestycja na długie lata, powinna więc być dobrze przemyślana. Jeśli zastanawiasz, jak dobrać oba elementy, żeby spełniały swoje funkcje jak najlepiej i jednocześnie współgrały ze sobą pod względem estetycznym, przeczytaj poniższy wpis. Zarówno bramy przesuwne, jak i dwuskrzydłowe występują w wielu wersjach. Ogrodzenia zachwycają mnogością wzorów i materiałów. Czym się kierować, wybierając oba elementy?

Wybór ogrodzenia zwykle podyktowane jest względami funkcjonalnymi. W miejscach, gdzie szczególnie ważna jest ochrona przed włamaniem, zazwyczaj stosuje się ogrodzenia betonowe i panelowe. Tam, gdzie potrzebne jest ukrycie posesji przed wzrokiem ciekawskich, zakłada się ogrodzenia i bramy pełne. Właściciele, którym nie zależy na tak dużej dyskrecji, a jednocześnie chcą mieć podgląd na to, co dzieje się poza nią, wybierają częściej bramy i ogrodzenia ażurowe. W takich sytuacjach decydują więc względy estetyczne. 

Czym się kierować przy wyborze ażurowych bram i ogrodzeń? 

Jeśli podobają ci się bogato zdobione bramy i ogrodzenia metalowe, najlepiej wybrać podobny wzór dla obu elementów. Będą tworzyć one spójną całość stanowiącą piękne wykończenie terenu posesji. Jeśli nie ma takiej możliwości, postaraj się, by brama i ogrodzenie miały jakieś wspólne cechy, na przykład łukowate wykończenie. Znaną praktyką, która zapewnia również ciekawe efekty, jest dobieranie bramy i ogrodzenia na zasadzie kontrastu. Jeżeli twoim marzeniem jest ogrodzenie gabionowe, które wspaniale wycisza hałas, wybierz do niego delikatną ażurową bramę. Podobnie, jeśli zdecydujesz się na proste ogrodzenie z pionowymi palisadami, możesz do nich zamontować fantazyjnie zdobioną bramę. 

Ogrodzenia i bramy powinny być także dobrane do stylu budynków na terenie posesji. Jednym ze sposobów na uzyskanie wrażenia harmonii jest dopasowanie wzorów bramy do balustrad balkonów, innym – dobranie koloru ogrodzenia do koloru elewacji budynku. Jeśli chcesz przekonać się, jakie będą efekty twoich pomysłów, użyj naszego generatora ogrodzeń, dzięki któremu możesz sprawdzić przed zakupem różne wersje kompozycyjne na tle zdjęcia twojej posesji. Wybierzesz ażurową bramę i ogrodzenie z motywami geometrycznymi? Może postawisz na prostą bramę z poziomymi palisadami i betonowe ogrodzenie? Sprawdź kilka opcji, poproś znajomych o opinię i wybierz najlepszy projekt.