Grunt do podstawa! Kilka słów o podmurówkach

« wróć
podmurówka pod płot

Do ogrodzenia panelowego można dodać prefabrykowaną podmurówkę. W dzisiejszym wpisie wyjaśniamy, jakie zalety ma takie rozwiązanie.

Dlaczego warto zamontować ogrodzenie panelowe na podmurówce?

Ogrodzenia panelowe są odporne na warunki atmosferyczne i mają wysoką wytrzymałość mechaniczną. Dodanie podmurówki zwiększa ich stabilność, co jest szczególnie istotne w przypadku pochyłego podłoża – dzięki podmurówce można zniwelować ewentualne nierówności terenu i ustawić ogrodzenie, w którym nie będzie żadnych luk. Podmurówki są przydatne również na podmokłych terenach, na których zwykłe ogrodzenie mogłoby być podmywane lub mało stabilne. Dodatkową zaletą podmurówek betonowych jest wzmocnienie płotu na wypadek prób podkopywania go przez zwierzęta. Co ważne, podmurówka oddziela metalowe elementy konstrukcji od podłoża, dzięki czemu zabezpiecza je przed szkodliwym wpływem wilgoci.

Charakterystyka podmurówek

Podmurówki wykonane z mieszanek betonowych są nie tylko funkcjonalne, ale też atrakcyjne wizualnie. Mogą bardzo dobrze współgrać ze stylem wykończenia domu i ogrodu. Podobnie jak ogrodzenia panelowe, są prefabrykowane, co pozwala na szybki montaż. Wystarczy wybrać jeden z dostępnych wzorów i jego wymiary. Nie trzeba zatem przygotowywać mieszanki betonowej i wylewać fundamentów, co oznacza oszczędność czasu oraz mniejsze koszty. Wszystkie elementy niezbędne do montażu podmurówki oraz ogrodzenia kupuje się razem z panelami. W przeciwieństwie do tradycyjnych fundamentów, podmurówkę można montować bez względu na pogodę. Przeciwwskazaniem nie są ani bardzo wysokie, ani niskie temperatury. Tak jak panele, podmurówkę można w razie konieczności łatwo naprawić, ponieważ nie trzeba rozbierać całej konstrukcji, a jedynie wymienić jeden uszkodzony element. 

Planując ogrodzenie prywatnej działki, należy sprawdzić plan zagospodarowania przestrzennego, aby upewnić się, że na danym terenie nie ma nakazu pozostawienia prześwitu pod ogrodzeniem umożliwiającego przejście gadom i płazom będącym pod ochroną.